<
>
Universal Clipboard
1.25" Clip Capacity - Storage for Document, Paper - 8 1/2" x 11" Sheet Size - Plastic - Translucent Black - 1 Each
Product Code: UNV40306
Product Unit: Each
Stock is Available!
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 40306 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Clipboard |
| Marketing Information |
Durable clipboard features plastic construction and built-in hanging hole provides a smooth writing surface. Built with an attractive, transparent board material that's available in easily identifiable colors. Strong clip securely holds papers and documents in place. Thoughtfully designed with rounded corners for easy transport. The variety of colors allows for quick and easy visual identification by project or department. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Clip Capacity | 1.25" |
| Number of Compartments | 0 |
| Item Capacity |
|
| Board Material | Plastic |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Translucent Black |
| Width | 9" |
| Length | 12.5" |
Miscellaneous
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
1.25" Clip Capacity - Storage for Document, Paper - 8 1/2" x 11" Sheet Size - Plastic - Translucent Black - 1 Each
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN01860Stock is Available!
-
Product Code: BSN01861Stock is Available!
-
Product Code: BSN01863Stock is Available!
-
Product Code: BSN49266Stock is Available!
-
Product Code: BSN49269Stock is Available!
-
Product Code: OIC83016Stock is Available!
-
Product Code: OIC83063Stock is Available!
-
Product Code: OIC83215Stock is Available!
Alternative Products
-
Product Code: BSN01866BDStock is Available!
-
Product Code: BSN01869BDStock is Available!
-
Product Code: BSN16508Stock is Available!
-
Product Code: BSN16508BXStock is Available!
-
Product Code: BSN28554Stock is Available!
-
Product Code: BSN65637Stock is Available!
-
Product Code: BSN65637BDStock is Available!
-
Product Code: SAU05713Stock is Available!
-
Product Code: SAU22540Stock is Available!
-
Product Code: SAU23540Stock is Available!