- Shatterproof construction ensures lasting use in harsh work settings
- Protective sheath helps prevent damaging papers
- Smooth surface provides enjoyable writing experience
- Hang hole allows storage in convenient location for easy access
<
>
Business Source Shatterproof Clipboard
8 1/2" x 11" Sheet Size - Plastic - Black - 1 Each
Product Code: BSN49269
Product Unit: Each
Stock is Available!
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 49269 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Shatterproof Clipboard |
| Marketing Information | Clipboard features a shatterproof, high-impact plastic for long-lasting use in virtually any environment. Protective sheath helps you avoid paper damage to keep your papers intact. Smooth writing surface helps keep your handwriting neat and legible. Hang hole allows you to keep this clipboard in a convenient location for easy access as needed. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Board Material | Plastic |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 0.8" |
| Width | 9" |
| Length | 12.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN01860Stock is Available!
-
Product Code: BSN01860BXStock is Available!
-
Product Code: BSN01861Stock is Available!
-
Product Code: BSN01861BXStock is Available!
-
Product Code: BSN01863Stock is Available!
-
Product Code: BSN01863BXStock is Available!
-
Product Code: OIC83215Stock is Available!
-
Product Code: UNV40306Stock is Available!
Alternative Products
-
Product Code: BSN16508Stock is Available!
-
Product Code: BSN16508BXStock is Available!
-
Product Code: BSN28554Stock is Available!
-
Product Code: BSN65637Stock is Available!
-
Product Code: BSN65637BDStock is Available!
-
Product Code: OIC83100Stock is Available!
-
Product Code: SAU05712Stock is Available!
-
Product Code: SAU05713Stock is Available!
-
Product Code: SAU22540Stock is Available!
-
Product Code: SAU23540Stock is Available!