‹ Prev
Next ›
Business Source Punched Laser Index Dividers
5 Blank Tab(s) - 5 Tab(s)/Set - 8.5" Divider Width x 11" Divider Length - Letter - 3 Hole Punched - White Paper Divider - White Tab(s) - 100% Recycled - Mylar Reinforcement, Reinforced, Punched - 1 Box
Stock is Available!
- Customize tab titles and create professional-looking dividers
- Labels virtually disappear when applied to tabs; laser printer compatible
- 3-hole punched; use in standard binders
- Includes instructions; White; 25 Sets/Box
Select Product Options
Total Number of Tabs: 5
Tabs per Set: 5
$108.33
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 36685 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Punched Laser Index Dividers |
| Marketing Information | Customize tab titles and create professional dividers using these index dividers and laser printers. Standard software programs provide label layouts for quicker and easier formatting. The labels virtually disappear when applied to tabs on the side of dividers. Dividers are three-hole punched with Mylar reinforcement around the 9/32" holes for use in standard binders. Dividers include easy-to-follow instructions. |
| Packaged Quantity | 1 Box |
| Product Type | Index Divider |
Product Information
| Divider Width | 8.5" |
| Divider Length | 11" |
| Divider Color | White |
| Divider Material | Paper |
| Sheet Standard | Letter |
| Total Number of Tabs | 5 |
| Tab Style | Blank |
| Tabs per Set | 5 |
| Tab Color | White |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Punched Hole Size | 0.28" |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
FSC Certified |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Malaysia |
Description
Business Source Punched Laser Index Dividers
From the Manufacturer
Alternative Products
-
Product Code: AVE11113Stock is Available!
-
Product Code: AVE11125Stock is Available!
-
Product Code: AVE11127Stock is Available!
-
Product Code: AVE11129Stock is Available!
-
Product Code: AVE11132Stock is Available!
-
Product Code: AVE11492Stock is Available!
-
Product Code: AVE11493Stock is Available!
-
Product Code: AVE11844Stock is Available!
-
Product Code: AVE82105Stock is Available!