<
>
Universal 2/5 Tab Cut Letter Classification Folder
8 1/2" x 11" - 2" Expansion - 6 Fastener - 2" for Folder - Top Tab Location - Right of Center Tab Position - 2 Divider - Red - 10 Box
Product Code: UNV10270
Product Unit: BX10
Stock is Available!
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 10270 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Classification Folder |
| Marketing Information |
Protect your paperwork with moisture-resistant classification folders. The multiple fasteners and dividers allow you to create subcategories for home or office filing. Customized filing allows you to simply sort and seek paperwork by subject or document type. 2/5-cut tabs with dividers provide space for labeling and easy file identification. Folders are built with heavyweight paper construction to withstand repeated use. |
| Packaged Quantity | 10 Box |
| Product Type | Classification Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 2" |
| Number of Fasteners | 6 |
| Fastener Capacity | 2" |
| Tab Cut | 2/5 |
| Tab Position | Right of Center |
| Tab Location | Top |
| Number of Dividers | 2 |
| Divider Material | Kraft |
| Divider Thickness | 17 pt. |
Physical Characteristics
| Color | Red |
Miscellaneous
| Country of Origin | Thailand |
Description
8 1/2" x 11" - 2" Expansion - 6 Fastener - 2" for Folder - Top Tab Location - Right of Center Tab Position - 2 Divider - Red - 10 Box
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: NAT01056Stock is Available!
-
Product Code: NAT01057
-
Product Code: NAT01058Stock is Available!
-
Product Code: PFX1157RStock is Available!
-
Product Code: PFX1257RStock is Available!
-
Product Code: PFX17174Stock is Available!
-
Product Code: PFX23214Stock is Available!
-
Product Code: PFX23224Stock is Available!