- Lightweight, portable design keeps writing surface readily available
- Smooth surface features straight edges for safe and comfortable use
- Strong, steel spring clip securely holds papers in place
- Eco-friendly material is made of recycled or recovered content
<
>
Officemate Wood Clipboard
Spring Clip - Hardwood - Brown - 1 Each
Product Code: OIC83104
Product Unit: Each
Stock is Available!
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 83104 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Wood Clipboard |
| Marketing Information | Clipboard features a lightweight, portable design to keep a stable writing surface with you at all times. Smooth surface on both sides features straight edges for safe, comfortable use. Strong, steel spring clip securely holds papers in place to prevent them from sliding while you write. Eco-friendly design is made from a high percentage of recycled or recovered wood content. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Clip Size | 6" |
| Clip Material | Steel |
| Clip Type | Spring Clip |
| Board Material | Hardwood |
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Brown |
| Height | 15" |
| Width | 20" |
| Length | 2" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
EcoLogo Certified |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Alternative Products
-
Product Code: BAU61622Stock is Available!
-
Product Code: BAU61626Stock is Available!
-
Product Code: OIC83217Stock is Available!
-
Product Code: UNV05561Stock is Available!
-
Product Code: UNV05563Stock is Available!
-
Product Code: UNV05610Stock is Available!
-
Product Code: UNV40304VPStock is Available!
-
Product Code: UNV40305VPStock is Available!
-
Product Code: UNV40307Stock is Available!
-
Product Code: UNV40310Stock is Available!