‹ Prev
Next ›
Cardinal® OneStep Printable Dividers
52 Print-on Tab(s) - 52 Tab(s)/Set - 8.5" Divider Width x 11" Divider Length - Letter - 3 Hole Punched - Multicolor Divider - Multicolor Tab(s) - Reinforced Edges, Reinforced Tab - 1 Pack
Ships 2-3 Business Days
Stock is Available!
- Create custom index sets with printable Table of Contents sheets and matching pre-printed tabs
- Easily organize documents with multicolor Table of Contents and color-coordinated tabs
- Tabs and ring edges are Mylar-reinforced for extra durability
- 52 dual-formatted tabs can be used portrait or landscape
- Customize your templates with easy-to-use, online templates
$20.73
Product Details
General Information
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 60990 |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Brand Name | Cardinal® |
| Product Line | OneStep |
| Product Name | OneStep Printable Dividers |
| Marketing Information | OneStep Printable Dividers let you instantly create custom index sets by printing onto the two-column Table of Contents sheets. Matching, preprinted tabs on the divider sheets can be used in either portrait or landscape formats. Multicolored tab sets have coordinating multicolored Table of Contents sheets. Easy-to-use, free templates in your favorite software are available online with the details on packaging. Tabs and ring edges are reinforced to withstand heavy use. Table of Content sheets are compatible with laser and inkjet printers. Dividers are three-hole punched and sized for letter-size sheets. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Index Divider |
Product Information
| Divider Width | 8.5" |
| Divider Length | 11" |
| Divider Color | Multicolor |
| Sheet Standard | Letter |
| Total Number of Tabs | 52 |
| Tab Style | Print-on |
| Tabs per Set | 52 |
| Tab Color | Multicolor |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color | Multicolor |
| Weight (Approximate) | 1.20 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Vietnam |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Description
Cardinal® OneStep Printable Dividers
Alternative Products
-
Product Code: AVE11113Stock is Available!
-
Product Code: AVE11125Stock is Available!
-
Product Code: AVE11127Stock is Available!
-
Product Code: AVE11129Stock is Available!
-
Product Code: AVE11132Stock is Available!
-
Product Code: AVE11492Stock is Available!
-
Product Code: AVE11493Stock is Available!
-
Product Code: AVE11844Stock is Available!
-
Product Code: AVE82105Stock is Available!