- Deliver professional packages with customized white shipping labels
- Ideal for shipping, mailing, organizing and crafting
- Easy to customize with free online templates and designs
- Compatible with both laser and inkjet printers
- Jam-free and smudge-free
<
>
Avery® Shipping Labels, Sure Feed, 2"x4" , 2500 Glossy Labels (95945)
2" Width x 4" Length - Permanent Adhesive - Rectangle - Inkjet, Laser - Matte White - Matte - Paper - 10 / Sheet - 10 Total Sheets - 2500 Total Label(s) - 250 / Box
Product Code: AVE95945
Product Unit: BX250
Stock is Available!
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 95945 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Name | Shipping Labels, Sure Feed, 2"x4" , 2500 Glossy Labels (95945) |
| Marketing Information | Create professional-looking packages quickly and easily with White Shipping Labels. These bright, white labels allow sharp, clear print and are perfect for shipping, mailing, organizing, crafts and other large labeling projects. They're easy to customize with your logo and information, using the free online templates and designs. Adhesive is permanent. The jam-free, smudge-free labels are made from Forest Stewardship Council (FSC) certified paper. Print labels with both laser and inkjet printers. |
| Packaged Quantity | 250 / Box |
| Package Type | Bulk |
| Product Type | Shipping Label |
Product Information
| Label Width | 2" |
| Label Length | 4" |
| Number of Sheets | 10 |
| Number of Labels per Sheet | 10 |
| Total Number of Labels | 2500 |
| Adhesive Type | Permanent |
| Shape | Rectangle |
| Print Technology |
|
| Finishing | Matte White |
| Attachment Method | Adhesive |
| Acid Free | Yes |
| UV Resistant | No |
| Waterproof | No |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Other |
| Product Color | Matte |
| Product Material | Paper |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | FSC Mix |
| Country of Origin | Mexico |
Description
People who bought this also bought
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: AVE48464Stock is Available!
-
Product Code: AVE5956Stock is Available!
-
Product Code: AVE5964Stock is Available!
-
Product Code: AVE5974Stock is Available!
-
Product Code: AVE5976Stock is Available!
-
Product Code: AVE95920Stock is Available!
-
Product Code: NSN5789294Stock is Available!